+420 327 515 440 hana.smrckova@cmail.cz

Naše kompletní služby

V naší ordinaci poskytujeme komplexní alergologickou a imunologickou péči pro dospělé i dětské pacienty. Záleží nám na tom, aby se u nás všichni naši pacienti cítili dobře, a snažíme se jim poskytovat příjemné a vstřícné prostředí. Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně a podrobně ho informujeme o všem, co s jeho onemocněním souvisí a co jej v souvislosti s ním zajímá.

Alergie spočívají v přecitlivělosti organismu na konkrétní látky. Těchto látek (alergenů) existuje poměrně velké množství a reakce na ně se liší, přičemž mnohé z nich se mohou objevit až několik dní po kontaktu s alergenem.

Nejčastější alergeny:

  • pyl
  • prach
  • peří
  • léky
  • potraviny
  • zvířata
  • roztoči
  • plísně
  • hmyzí jed
  • kovy

a další.

Pro identifikaci konkrétního typu alergie používáme jako základní diagnostickou metodu tzv. prick testy. Na kůži (většinou na předloktí) pacienta aplikujeme roztoky s několika různými alergeny, abychom identifikovali ten, který vyvolává nejsilnější reakci. Reakce kůže nastává přibližně za patnáct minut. Test je velmi jednoduchý a bezbolestný a poskytuje hlavní orientační bod pro podrobnou diagnostiku pacienta.

Ty alergeny, které se pomocí kožních testů zjišťují jen obtížně, dokážeme obvykle identifikovat také podle následných krevních testů.

Pro diagnostiku astmatu využíváme tzv. spirometrii. Díky ní dokážeme přehledně zobrazit objem a průtok pacientem dýchaného vzduchu a dozvědět se tak zásadní fakta např. o příčinách dušnosti u pacienta.

Jako základní krok léčby obvykle doporučujeme pacientům odstranit ze svého prostředí dráždivé alergeny. Všude tam, kde je to možné (neplatí to např. o pylu), jsou tato tzv. režimová opatření jedním z podstatných kroků ke zlepšení příznaků alergie. Režimová opatření by měli samozřejmě následovat i ti z pacientů, kteří již berou předepsané léky.

Při samotné léčbě stojíme před několika možnostmi výběru medikamentů. Mezi ně patří např. antihistaminika, léky zaměřené na omezení účinku histaminu, tedy látky, která se při alergické reakci uvolňuje z buněk. Antihistaminika jsou k dispozici buď ve formě tablet, nebo očních kapek či nosního spreje. Na podobném základě fungují i tzv. antileukotrieny. Pro účely prevence je možné podávat také léky na bázi kortikosteroidů.

Naši ordinaci Vám doporučujeme navštívit, trpíte-li zdánlivě bezdůvodnou rýmou, aniž byste byli nachlazeni, pokud máte kožní problémy, jako je kopřivka nebo ekzém, u kterých byla vyloučena jiná než alergologická příčina, nebo pokud trpíte zažívacími potížemi a bolestmi žaludku po konkrétních typech potravin.